Centrum komplexní péče ve Zlínském kraji

Sociální služby

Mládež a dospělí
(15 a více let)

Bezplatně

Anonymně

Poradenství a terapie

Zlín
Uherské Hradiště
Kroměříž

Centrum komplexní péče ve Zlínském kraji se věnuje osobám s nelátkovou závislostí (jedná se zejména o hazardní hraní/sázení, dále také závislost na PC, hrách, nakupování apod.), kterým nabízí základní odborné sociální poradenství, individuální, párové, rodinné poradenství a terapie, zprostředkování pobytové léčby i podporu v doléčování; možnost využít podpůrná skupinová setkávání na pracovišti ve Zlíně. Služby jsou pro klienty bezplatné, pokud chtějí, mohou zůstat v anonymitě. Působíme na třech místech ve Zlínském kraji – Zlíně, Uherském Hradišti a v Kroměříži.

Centrum nabízí:

 • Poradenství a terapii (individuální, párovou, rodinnou), podporu při udržení abstinence, pomoc v krizové situaci.
 • Poradenství pro příbuzné a blízké hráčů.
 • Skupinová setkávání.
 • Dluhové poradenství.
 • Sociální poradenství.

 

Zajímá Vás, nakolik je Vaše sázení/hraní problematické? Otestujte se: DOTAZNÍK

 4 zaměstnanci |  3 pobočky

tř. Tomáše Bati 202 (2. patro), Zlín – Louky

+420 777 293 960

 gambling.zk@podaneruce.cz

Skype: Centrum komplexní péče ve Zlínském kraji

Facebook: Centrum komplexní péče ve Zlínském kraji

Instagram: ckpzlin

Muzikoterapie 2022

Informace k Rejstříku vyloučených osob

Milí klienti, spousta z Vás se rozhodla využít zápisu do Rejstříku vyloučených osob. Někteří z Vás jsou tam již rok, někomu se první rok blíží. Kolem toho se objevují  otázky. Zde jsou na ně odpovědi:
 1. Po roce zápisu se Vaše údaje nevymažou automaticky, je to možné pouze na Vaše vyžádání.
 2. Zápis i výmaz je možný udělat přes formulář uvedený na stránkách Ministerstva financí ČR, více informací naleznete přímo tam.
 3. Informace o tom, jestli jste v rejstříku (stále) zapsáni, lze provést tamtéž (www.mfcr.cz)
 

 

PF 2022

Přejeme klidné a pohodové svátky a děkujeme Vám za přízeň v roce 2021. 🎄

 

Nový běh podpůrné skupiny

Od 12. ledna 2022 začíná nový běh podpůrné skupiny pro osoby potýkající se s nelátkovou závislostí. Více informací naleznete v sekci „O skupinách“. Přihlašujete se, prosím, u své terapeutky. Budeme se na vás těšit!

Parkování ve dvoře

Rekonstrukce střechy byla dokončena a od pondělí 25. října bude opět možné parkovat ve dvoře budovy.

První muzikoterapie v Centru komplexní péče

25. června proběhla v Centru komplexní péče ve Zlínském kraji první muzikoterapie! Díky všem účastníkům a především paní lektorce Bc. Veselé za příjemné odpoledne. Krátký záznam z muzikoterapie můžete shlédnout na Facebooku Centra komplexní péče zde.

Den otevřených dveří 2021

Dne 16. června 2021 proběhl Den otevřených dveří na detašovaném pracovišti v Uherském Hradišti.
Děkujeme Vám za účast!

 

Start podpůrné skupiny pro osoby s nelátkovou závislostí

Od 5. května pro vás znova spouštíme možnost skupinových setkání.
Nabízíme bezpečný prostor pro společnou komunikaci, sdílení, podporu, předávání zkušeností a praktickou pomoc.
Skupina je dobrovolná, bezplatná a otevřená pro nově příchozí.
Veškeré potřebné informace naleznete v sekci O skupinách

 

Dokončení rekonstrukce Centra komplexní péče

Rekonstrukce našeho centra byla úspěšně dokončena, od dnešního dne (24.2.2021) nás tedy opět naleznete ve druhém patře budovy.
Budeme se na Vás těšit!

 

Nová posila v Centru komplexní péče

Centrum komplexní péče ve Zlíně se tento měsíc personálně rozrostlo o další zkušenou terapeutku!

 
Byla tak dokončena obměna týmu započatá v průběhu léta příchodem nové sociální pracovnice, dále dluhové poradkyně, a byla také posílena pozice pro síťování a koordinaci služeb.
 

Naše nové prostory postupně rekonstruované budovy v Loukách teď vibrují čerstvou energií 🙂 a jak ukazují letošní průběžná čísla, klientů, kterým pomáháme, stále přibývá, a tak každá podaná ruka je potřebná…

 

Nabídka preventivních programů pro školní rok 2020/2021

Spousta věcí, které v životě děláme, je riziko nebo hazard a k životu je potřeba přistupovat jako „inteligentní hráč“, který má o problematice relevantní informace. Problém hazardního hraní mladistvých je velmi aktuální a měl by být součástí preventivních aktivit na školách.

Leták s nabídkou preventivních programů: ZDE

 

Nový běh podpůrné skupiny

Včera 17.6.2020 jsme společně uzavřeli běh naší Podpůrné skupiny pro nelátkové závislosti. Další běh budeme zahajovat v měsíci září, informace o přesných termínech, pravidlech skupiny a možnosti přihlášení se můžete dozvědět z přiloženého letáku.

Vzhledem k zájmu je již nyní volných jen pár míst – proto nás neváhejte kontaktovat. Již nyní se velmi těšíme na další společná sdílení vašich změn na životní cestě.

Leták pro podpůrnou skupinu

 

 

 

 

Brožura k aplikaci Google Family Link

Nově nabízíme pro klienty našeho centra aplikaci Google Family Link jako pomůcku do počátku herní abstinence, nebo jako nástroj ke kontrole času stráveného používáním telefonu. Průvodce instalací a prvním nastavením si můžete stáhnout ZDE.

 

Aktuální provoz

Vážení klienti, zájemci o službu,

Od pondělí 4. května se provoz Centra komplexní péče ve Zlínském kraji vrací do normálního režimu. Osobní setkání je možné jak ve Zlíně, tak na detašovaných pracovištích, vždy po předchozí telefonické domluvě. Budeme se na setkání s Vámi těšit.

Facebooková skupina věnovaná gamingu

Máte nějakou otázku ohledně hraní videoher, nebo se chcete podělit o své zkušenosti s hraním her s ostatními členy?

Přidejte se do naší facebookové skupiny Gaming, videohry a otázky kolem nich.

 

Z důvodu bezpečnostních opatření bude poradenství pro osoby se závislostí probíhat do odvolání prostřednictvím telefonického kontaktu (po individuální telefonické domluvě).

Telefonické kontakty: pondělí – pátek: od 9 – 17 hod.

Volejte:

vedoucí centra: tel.: 777 293 960,

terapeuti, sociální pracovníci: tel.: 778 457 296, 770 116 952

dluhová poradkyně: tel.: 775 882 540

 

Skupinový chat o hazardních prvcích ve videohrách

Hrajete vy, Vaše děti, partneři nebo blízcí videohry? Věděli jste, že se za videohry utratilo v České republice v loňském roce 3,6 miliardy korun? Čím myslíte, že to je? Slyšeli jste třeba o mikrotransakcích?  Přijďte se o tom pobavit s naším kolegou Vítkem Procházkou

do skupinového chatu na webu nabertekurz.cz.

Už tento pátek od 10 hodin!

Web: http://www.nabertekurz.cz/skupinove-chaty

 

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ na pracovišti v Uh. Hradišti (Protzkarova 51, bývalý Slovač, 4. patro)

Tři desítky lidí přišly v rámci Dne otevřených dveří navštívit naše detašované pracoviště v Uh. Hradišti. Děkujeme za milá setkání jak se zástupci sociálních služeb, tak zdravotníků, pedagogů, policie i veřejnosti.

Akce se konala i jako součást Týdne sociálních služeb, který pořádá APSS ČR a Dnů pro duševní zdraví, které pořádají uherskohradišťské Centrum duševního zdraví a Labyrint.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ na pracovišti v KROMĚŘÍŽI

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež v Kroměříži a detašovaného pracoviště Terapeutického centra a Centra komplexní péče ve Zlínském kraji pod Společností Podané ruce o.p.s., který se uskuteční ve čtvrtek 30. 5. 2019 od 9.00 do 16.00 hodin, v Kroměříži – Velehradská 625/4, v 1. patře po levé straně.

Budete si moci prohlédnout naše prostory a zeptat se na vše, co Vás zajímá ohledně práce s dětmi, mládeží a osobami se závislostí, čeká Vás i drobné občerstvení.

 

Nový běh skupiny pro abstinující klienty začal 27. 2. 2019. Jako vždy skupina probíhá ve 14 denních intervalech, až do konce června. Více informací viz záložka „o skupině“.

 

Den otevřených dveří proběhl 11.12.2018.

Děkujeme za příjemný den ve společnosti 31 návštěvníků z různých koutů Zlínského kraje – nejen z města Zlína, ale i Holešova, Otrokovic, Kroměříže, Vizovic, Vsetína, Střílek a Uh. Hradiště. Přivítali jsme jak zástupce úřadů, tak sociálních a zdravotních služeb i Anonymních alkoholiků. Bylo milé vzájemně si předat zkušenosti a informace a přemýšlet nad možnou spoluprací. Ještě jednou děkujeme za návštěvu!

 

Poskytované služby

 • Psychologická pomoc: poradenství, terapie, zvládání abstinence – např. po pobytové léčbě, pomoc v krizové situaci
 • Skupinová setkávání
 • Poradenství pro příbuzné a blízké hráčů
 • Dluhové a finanční poradenství – mj. pomoc s podáním návrhu na insolvenci
 • Sociální poradenství – pomoc s vyřizováním sociálních a trestněprávních záležitostí
 • Pomoc při jednání s úřady
 • Zprostředkování léčby a dalších návazných služeb
 • Besedy a přednášky na školách a v jiných organizacích.
 • Hra na hraně – preventivní program patologického hráčství, další informace neleznete v záložce „Prevence“.

 

Centrum komplexní péče ve Zlínském kraji je registrovanou sociální službou dle zákona 108/2006 Sb. (odborné sociální poradenství, č. identifikátoru: 3424265) a je držitelem certifikátu odborné způsobilosti pro zařízení a programy poskytující adiktologické odborné služby, vydaného Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky.

Poslání

Posláním Centra komplexní péče (CKP) je pomáhat lidem s řešením jejich problému s hazardním hraním (automaty, ruleta, sázení apod.) či jinou nelátkovou závislostí (PC, hry, nakupování apod.). Dále se zaměřuje na pomoc s řešením důsledků ze závislosti na hazardu vyplývající – jedná se zejména o dluhovou problematiku a práci s rodinným systémem.

Součástí naší práce je podpora a motivace klientů ke změně jejich dosavadního životního stylu a snaha o znovu zapojení do běžného života.

Centrum komplexní péče dále usiluje o ochranu společnosti před možnými negativními důsledky vyplývajícími z hazardního hráčství.


Cílová skupina

Osoby, které hrají výherní automaty, ruletu nebo jiné hazardní hry, a to jak v hernách či na internetu; sází; hrají počítačové hry nebo se věnují jiným činnostem (např. chat, nakupování apod.), a toto jednání má pro ně a jejich okolí negativní dopady – zadlužovaní, zhoršení vztahů s blízkými či rozpad rodiny, stres, ztráta volného času a zájmů apod.

Dále rodičům, partnerům a příbuzným či blízkým lidí, kteří mají problém s hazardním hraním či hraním počítačových her nebo jinou nelátkovou závislostí.

V neposlední řadě také lidem, kteří prošli léčbou nebo závislost na hraní zvládli vlastními silami a dále mají zájem o podporu v abstinenci či další služby Centra.


Cíle služby

Obecné cíle

 • Podávat informace o hazardním hraní, edukovat a preventivně působit na cílovou skupinu.
 • Poskytnout bezpečný prostor a podporu při řešení aktuální situace klienta v souvislosti s návykovým chováním.
 • Eliminovat prohlubování současného negativního stavu či krize a předcházet potencionálním budoucím komplikacím.
 • Umožnit klientům řešení své situace prostřednictvím svépomocné služby.
 • Podporovat klienta v udržení žádoucí změny, která vede k plnohodnotnému prožívání života.
 • Rozvíjet kompetence klienta tak, aby dokázal svoji nežádoucí situaci v budoucnu řešit nebo aby možnému vzniku nepříznivé situace předcházel.
 • Zprostředkování kontaktu a spolupráce s dalšími subjekty v případě zájmu klienta, jako jsou např. probační a mediační služba, oddělení péče o rodinu a dítě, sociální kurátoři, úřady práce, školní zařízení, psychiatrická pomoc aj.
 • Zlepšení kvality života klientů, zahrnující aspekty bio-psycho-sociálně-spirituální, které by umožňovaly plnohodnotné a uspokojivé prožívání života klientů a jejich zapojení do společnosti.

Konkrétní cíle

 • Šíření informací o programu mezi potenciální cílové skupiny
 • Pravidelný kontakt a udržení klienta v péči a poskytování služeb klientům
 • Zvyšování informační úrovně klientů
 • Zvyšování sociálních kompetencí klientů
 • Motivace ke zdravému životnímu stylu, identifikace klientových potíží, stabilizace obtížné životní situace, zvýšení sebeuvědomování a rozvoj psychických kompetencí klientů
 • Zapojení osob blízkých do procesu uzdravení, orientace a podpora osob blízkých v procesu návykového chování
 • Funkční komunikace s ostatními zařízeními v systému péče a veřejností.

Principy

 • Bezplatnost
 • Důvěrnost informací
 • Dobrovolnost
 • Profesionalita

PODPŮRNÁ SKUPINA

PRO OSOBY S NELÁTKOVOU ZÁVISLOSTÍ (gambling, nakupování, PC hry…)

Přihlašujete se, prosím, u své terapeutky, nebo se obraťte přímo na Mgr. Lenku Švachovou.
Email: svachova@podaneruce.cz nebo na tel.: 773 759 461.
 

Pravidla skupiny naleznete zde: Pravidla skupiny

Poradenství a terapie: Mgr. Yvona Kopečková
Tel: +420 777 293 960
E-mail: kopeckova@podaneruce.cz
Skype: Centrum komplexní péče ve Zlínském kraji
  Mgr. Lenka Švachová
Tel: +420 773 759 461
E-mail: svachova@podaneruce.cz
Skype: CKP terapeutka Lenka
Dluhové a finanční poradenství: Ing. Helena Švajková
Tel: +420 775 882 540
E-mail: horcicova@podaneruce.cz
Sociální práce a preventivní programy: Mgr. Vít Procházka
Tel: +420 770 116 952
E-mail: prochazka@podaneruce.cz
   

 

Online kontakty:

WhatsApp: 777 293 960

Facebook: Centrum komplexní péče ve Zlínském kraji

Facebooková skupina změřená na videohry: Gaming, videohry a otázky kolem nich

 

Pracoviště a otevírací doby

Zlín

Centrum komplexní péče ve Zlínském kraji
tř. Tomáše Bati 202
763 02 Zlín – Louky

V případě zájmu o službu je vhodné předem se telefonicky objednat.

Pondělí 9:00 – 17:00
Úterý 9:00 – 17:00
Středa 9:00 – 18:00
Čtvrtek 9:00 – 17:00
Pátek 9:00 – 16:00

Uherské Hradiště

Protzkarova 51, Uherské Hradiště 686 01
sídlíme v budově bývalého „Slovače“ na Zelném trhu, 4. patro (od výtahu doprava kolem kadeřnictví)

Pondělí 9:00 – 17:00
Úterý 9:00 – 17:00

Kroměříž

Velehradská 625/4 (Hanácké náměstí)
vhodné se předem objednat na tel.: +420 775 426 989

Čtvrtek 9:00 – 17:00

 

Tým

Mgr. Lukáš Carlos Hrubý – odborný ředitel

Mgr. Vladimír Kaška – vedoucí oddělení ve Zlínském kraji

Mgr. Yvona Kopečková – vedoucí centra, sociální pracovník, tel.: +420 777 293 960, e-mail: kopeckova@podaneruce.cz

Mgr. Lenka Švachová – psycholožka, poradenský pracovník tel.: +420 773 759 461, e-mail: svachova@podaneruce.cz

Ing. Helena Švajková – dluhová poradkyně, tel.: +420 775 882 540, e-mail: horcicova@podaneruce.cz

Mgr. Vít Procházka – sociální pracovník, tel.: +420 770 116 952, e-mail: prochazka@podaneruce.cz

Supervizorka: Mgr. Jana Kohnová, psycholožka

 

Telefony pracovníků jsou aktivní pouze v pracovní době.


Yvona Kopečková

Podane Ruce Zlin 005

Podane Ruce Zlin 008

Podane Ruce Zlin 009

Sídlo TC A CKP Ve Zlíně

Terapeutická místnost

 

Centrum komplexní péče ve Zlínském kraji je provozováno za finanční podpory Programu pro poskytování finanční podpory z rozpočtu Zlínského kraje k zajištění dostupnosti sociálních služeb na území Zlínského kraje pro rok 2021 a Programu pro poskytování finanční podpory z rozpočtu Zlínského kraje pro sociální služby na území Zlínského kraje pro období 2020 – 2022 (r.2021) a Programu pro poskytování finanční podpory z rozpočtu Zlínského kraje k dofinancování sociálních služeb na území Zlínského kraje pro rok 2021.

 

Dále je financováno dotační podporou:
 • Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky
 • Zlínského kraje (projekt Prevence rozvoje patologického hráčství u žáků a studentů formou realizace programu Hra na hraně a besed na školách)
 • statutárního města Zlín
 • města Kroměříž
 • města Uherské Hradiště
 • města Otrokovice

Oblast prevence v Centru komplexní péče ve Zlínském kraji

 

Součástí Centra komplexní péče ve Zlínském kraji je také oblast prevence v nelátkových závislostech. Centrum nabízí pro školy besedy a přednášky pro žáky, učitele i rodiče, akreditovaný program Hra na hraně a nově také program zaměřený na gaming určený rodičům a pedagogům.

 

V případě opětovného uzavření škol nabízíme naše preventivní programy ONLINE.
Preventivní program Hra na hraně je v online verzi zkrácený na dvě setkání po dvou vyučovacích hodinách.

 

Besedy a přednášky

Primárně se témata besed a přednášek týkají nelátkových závislostí (hazard, videohry, závislost na internetu, atd.), ale po domluvě je možné připravit besedu nebo přednášku také v kombinaci s tématikou látkových závislostí (alkohol, nelegální drogy).

Obsah besed a přednášek je možné přizpůsobit konkrétním požadavkům školy nebo skupiny.

Cena přednášek a besed je 500 Kč/90 minut.

 

Hra na hraně – aneb prevence problémového hraní

Spousta věcí, které v životě děláme, je riziko nebo hazard a k životu je potřeba přistupovat jako „inteligentní hráč“, který má o problematice relevantní informace. Problém hazardního hraní mladistvých je velmi aktuální a měl by být součástí preventivních aktivit na školách.

 • Pro 8. a 9. třídy ZŠ a 1. a 2. ročníky SŠ
 • 3 návštěvy po dvou lekcích (2 × 45 minut)
 • K realizaci je zapotřebí pouze dataprojektor
 • Program vyučují naši pracovníci

 

Témata lekcí: historie a realita hazardu, rizikové faktory hraní, příznaky problémů s hazardním hraním, zkreslené představy a mýty o hazardu, rizika a posouzení rizikových situací, překážky pro správná řešení problémů.

Program je pro školy ve Zlínském kraji zdarma.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat e-mailem (prochazka@podaneruce.cz), nebo telefonicky: +420 770 116 952

Gaming

Facebooková skupina zaměřená na diskusi týkající se gamingu a videoher obecně určená pro širokou veřejnost, především pak pro rodiče a blízké hráčů, ale také pro hráče samotné. Zajímá vás, které videohry obsahují hazardní prvky, potřebujete vysvětlit cizí pojem spojený s gamingem, nebo se jen chcete zorientovat ve světě videoher? Pak je tato skupina určena přesně pro Vás.

Odkaz na skupinu: Gaming, videohry a otázky kolem nich

Suchý únor

Naše psycholožka Lenka se rozhodla minulý měsíc dodržet Suchý únor. Přečtěte si v následujícím článku, jaké zkušenosti si odnáší.

Proč jsem se rozhodla držet Suchý únor?

Jednoduše to byla výzva, vloni jsem to nedodržela a mrzelo mne to. A protože jsem si sama chtěla zažít, jaké je to, na čem pracujeme s našimi (nelátkovými) klienty, jaké je abstinovat. Pak jsme si s kolegyní řekly, že to budeme držet spolu, „hecnem se“. Obecně na mě tyhle věty působí docela motivačně, tzv. nebýt v tom sám, k čemuž mě napadá, jak to musí být nápomocné pro klienty, když je podporuje jejich okolí. Avšak, po pár dnech se mi kolegyně přiznala, že na to zapomněla a Suchý únor nedodržela, já si ale uvědomila, že to dělám kvůli sobě a svému přesvědčení, a najednou, z vnější motivace jsem si všimla, že jde už o mne. O mé přesvědčení, které považuji za silnější. Chtěla jsem pokračovat dál.

Jaké to bylo?
Někdy těžké, přestože si myslím, že piji příležitostně. Nejvíce to bylo obtížné při příležitosti společenských setkání, klasika s kamarádkou „zajdeme na víno?“ A pak pocity nudy nebo tendence uvolnit se po náročném dni.  Nebo naopak když mi bylo hezky, byla jsem na výletě, měla jsem chuť dát si k zimní procházce jeden svařák. Dodržet Suchý únor v takových chvílích pomáhala věta „dnes ne“. Protože nepít už nikdy je dlouhý závazek. Ale vydržet dnes a možná zítra, to se dá. Velmi mi pomáhaly věty, které sama říkám svým klientům v práci: Je to chuť. Ta přejde. A ona přešla.

Někdy jsem na pití ani nemyslela, protože prostě chutě nebyly.

Co bylo nejtěžší?
Začátek. Protože…zvyk? Nevím. Pak to nějak nabralo setrvačnost. Ne, že by pak pokušení nepřicházela. Vnímám, že důležité bylo mít to tzv. v sobě srovnané. „Mám Suchý únor.  Chci to dodržet a chci si to vyzkoušet.“ A hodně mi pomáhalo myslet na naše klienty, tak nějak „být v tom s nimi“.

A ještě strach z toho, že někoho urazím, když si s ním nepřipiji. Což ale bylo jen v myšlenkách, realita se pak ukázala jako lichá. Avšak umím si však představit, že jiná rodina, přátelé, se mohou chovat různě.

Přineslo mi to něco?
Zaprvé hrdost na sebe sama. Že přes všechny ty pochybovačné poznámky kolem, jsem schopna si ustát to, co já sama chci (a nemusí jít zrovna o to vzdát se alkoholu na 28 dní). Ne kvůli nim. Ale kvůli sobě. Zadruhé poznání, jaké to vůbec abstinovat (od alkoholu) je. A pak, zatřetí, poznání, jaké je to pro člověka, rozhodnutého abstinovat v naší společnosti. Oslavy, večírky, to všechno se neobejde bez (přinejmenším) přípitku, skleničky něčeho tvrdšího. A pak taky musíte odpovídat na všechny ty dotazy, „proboha proč nepiješ? Vždyť slavíme“. Já to měla lehčí. Vysvětlila jsem, co je Suchý únor. Ale pro člověka, co podstoupil odvykací léčbu (když to zase vztáhnu na klienty potýkající se se závislostí na alkoholu), odhalit se a říct „léčím se“, nebo podobnou větu, to chce kuráž.

A možná trochu vyšší sebedůvěru, že jsem všechny ty věci a situace zvládla i bez „posilnění“ alkoholem, dokázala jsem normálně komunikovat s lidmi, být vtipná, vystavovat se těžkým věcem, být upřímná, a to především k sobě. Bez berliček. Byly situace, kdy jsem si řekla „teď mám nudu nebo teď mám stres, mohla bych si otevřít víno.“ Ale vědomí toho, že dodržuji Suchý únor a poznání, že teď bych se napila jen abych to od sebe oddálila na chvíli, mi pomohly.

Přineslo mi to zdravý životní styl. Řekla jsem si, že když už vynechávám alkohol, můžu zrovna zkusit jíst zdravěji. Takže jsem si zase začala všímat toho, co jím, omezila jsem sladkosti, sladké nápoje, tučná jídla. Motivovalo mě to ke sportu, po mnoha měsících jsem si byla zaběhat.

Co chci říct na závěr?
Je mi potěšením, že teď mohu mluvit ze své (i když poměrně krátké) zkušenosti, a ne z moudrých knih.

Takže 1., mám radost, že jsem to zvládla. A zase, když to vztáhnu k práci s klienty (klidně i s  našimi – potýkající se se závislostí na něčem nelátkovém), měsíc abstinence není málo! 2. Cítit strach, že to poruším, je normální, ale je to pouze myšlenka. Není to realita a možná tady bude už navždy. 3. Kdo hledá, najde. Našla se spousta jiných, zdravějších aktivit.

A dovolím si na závěr trochu povzbuzení pro Vás, co nad podobnou myšlenkou uvažujete. Ať už se má jednat o abstinenci nebo jako u mne o sebezkušenost. Nikdo neříká, že to bude snadné. Nebude. Někdy víc, někdy míň. Ale zvládnout se to dá. Držím všem palce a tleskám těm, kdo se drží a perou se se životem odvážně, sami za sebe, nezávisle. 😊

Mgr. Lenka Švachová, psycholožka CKP ve Zlínském kraji

 

Znáte hranice hraní?

Kde je hranice toho, kdy je trávení času u počítače ještě v normě a kdy může jít o projevy závislostního chování?

V současné době se nejen my ale i naše děti stále více přesouváme na internet. To jak v rámci individuálního času, tak i času, který dříve děti trávily ve skupinách – školních nebo volnočasových. Jak ale nalézt hranici mezi zábavou a závislostí? Stejnou otázku si pokládají nejen rodiče, kteří hraní svých dětí konzultují s námi, ale i samotné děti.

„V rámci Hry na hraně se setkáváme s tím, že jsou děti označovány nálepkou „závisláka“ od samotných rodičů. Důležitější je ale to, že děti vnímají riziko spíše v hazardních prvcích, které jsou ve hrách obsažené. Například lootboxy – virtuální krabice s náhodným obsahem, jsou častým tématem, jejichž mechanismus je velmi podobný hracím automatům. Při debatách s dětmi vyplynulo, že je samy jako hazard vnímají, nicméně se jim nevyhýbají.“ (Mgr. Vít Procházka, lektor preventivního programu Hra na hraně) Podle britské studie z r. 2021 (Close a Lloyd, 2021) jsou si lootboxy a hazardní hry velmi podobné ve svých strukturních charakteristikách i psychologicky.

V našem Centru komplexní péče ve Zlínském kraji jsme za poslední měsíce zaznamenali nárůst kontaktů zaměřených na problematiku gamingu (hraní videoher) a netolismu (závislosti na internetu). Ať už ze strany samotných hráčů, tak za doprovodu rodinných příslušníků. Právě práce s celým rodinným systémem se nám v praxi ukázala jako vhodné řešení. S odborníky bylo využíváno konzultací na téma společného nastavení hranic pro čas strávený u PC, významnosti rodiče jako vzoru, neopomíjení změn v chování či nastavení opatření pro zamezení nadužívání digitálních technologií. „V rodinné terapii se nám osvědčilo zefektivnit komunikaci mezi rodičem a dítětem pomocí písemné dohody s jasně vymezenými pravidly.“ (Mgr. Lenka Švachová, psycholožka) Na základě poptávky jsme také vytvořili příručku pro instalaci a nastavení aplikace Google Family Link, která pomáhá v udržování domluvených hranic. Důležitým prvkem je funkční komunikace mezi všemi členy domácnosti, kdy podporujeme partnerský přístup. Pozitivní ohlasy vnímáme jak od rodičů, tak dětí, kteří navštěvují naše centrum. Jsme rádi, že můžeme být pomyslným mostem, který pomáhá propojit oba světy.

Všechny naše služby jsou poskytovány anonymně a zdarma vyškolenými pracovníky. Kontaktovat nás můžete na telefonním čísle +420 777 293 960, e-mailové adrese gambling.zk@podaneruce.cz, či přímo v našem centru ve Zlíně-Loukách na ulici Třída Tomáše Bati 202.

Zaměřujeme se nejen na gaming, ale i na problematiku samotného hazardního hráčství a dalších nelátkových závislostí. Využít můžete

 • naší podpory v orientaci se ve světě videoher a snadnějšímu pochopení třeba právě přístupu Vašich dětí k technologiím, které jsou v současné době velkým tématem,
 • individuálního poradenství s některým z našich terapeutů a společného hledání cesty k tomu, jak minimalizovat rizika,
 • skupinových setkávání s lidmi, kteří řeší podobné otázky jako Vy a prostor pro vzájemné sdílení zkušeností,
 • pomoci v otázce dluhů či ukotvení se v současném aktuálním tématu milostivého léta…

 

Ať už potřebujete pomoci s konkrétní situací, či využít naší konzultace, neváhejte se na nás obrátit.

Tým Centra komplexní péče ve Zlínském kraji