
Poradenské centrum v Brně
Sociální služby
Poradenství
Doprovody
Case Management
Mladiství a dospělí (16+)
Bezplatně
Anonymně
Duální diagnózy
Brno
Poradenské centrum v Brně nabízí komplexní pomoc a poradenství lidem, kteří se dostali do problémů v souvislosti s užíváním nelegálních drog a mají zájem na jejich řešení. Poradenská práce je založena zejména na individuálních konzultacích, case managementu a pomoci při kontaktu s dalšími službami a institucemi. Nabízíme poradenství i pro osoby blízké těchto lidí.
- Nabízíme doprovody na úřady, k lékaři, k soudu.
- Poskytujeme také dluhové a právní poradenství, pomoc v krizi.
- Pomáháme s hledáním práce, bydlení, při udržování abstinence.
- Přijdeme za Vámi, pokud jste hospitalizovaní.
5 zaměstnanců | 203 klientů | 1746 výkonů a 1208 kontaktů | projekt Bydlení
Vídeňská 3, Brno | +420 773 770 885 | poradenskecentrum@podaneruce.cz
„Můžete přijít i bez objednání, každý všední den od 9:00 do 11:00 a domluvíme se, s čím byste potřebovali pomoci. Těšíme se na Vás.“
Poskytované služby
|
|
Poslání
Posláním služby je pomoc klientům při řešení vícečetných problémů, které se jim nastřádaly během období, kdy užívali nelegální návykové látky, podpora v zotavení a stabilizaci.
Cílová skupina
Cílovou skupinu tvoří zejména uživatelé návykových látek a lidé s duální diagnózou, kteří usilují o změnu ve svém životě, od 16 let výše.
Cíle služby
Cílem služby je provázet klienty a podporovat je při dosahování cílů, které si přejí. Pomoc při překonávání překážek. Obhajoba jejich práv a zájmů s cílem snížit jejich marginalizaci ve společnosti.
Principy služby
- Anonymita
- Důvěrnost
- Bezplatnost
- Bezpředsudečnost
Podporují nás
Poradenské centrum v Brně
rozvoj kompetencí k bydlení a práce s klienty s duální diagnózou
Registrační číslo projektu: CZ.03.2.60/0.0/0.0/15_052/0007326
Termín realizace projektu: 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020
Místo realizace: Brno
Projekt je zaměřen na pomoc cílové skupině osob nad 15 let, kteří se v důsledku dlouhodobé drogové závislosti a chronického duševního onemocnění dostali do obtížné životní situace (mimo jiné bytové nouze), jsou sociálně vyloučeni nebo jim hrozí sociální vyloučení a mají zájem na jejím řešení a žijí v Brně. Součástí projektu je tedy rozšíření registrované sociální služby odborného sociálního poradenství pro dlouhodobě drogově závislé a rozvoj kompetencí cílové skupiny k bydlení.
Cíle projektu
Hlavním cílem projektu je zvýšit kompetence klientů k samostatnému bydlení, což z dlouhodobého hlediska přispěje k znovu-začlenění se cílové skupiny do společnosti a na trh práce. Projekt poskytne podporu osobám žijícím v Brně, povede k získání znalostí a dovedností potřebných pro vyhledání a zařízení bytu a dlouhodobého udržení nájmu a dopomůže tak ke znovu-začlenění účastníků projektu do systému adekvátního bydlení. Pomůže s řešením jejich problému a bude s nimi spolupracovat na rozvoji životního stylu přijatelného jak pro ně, tak pro společnost a celkově tak zvýší šance účastníků projektu pro zvládnutí hrozeb sociálního vyloučení, jimž jsou vystaveni.
Hlavní cíl se rozpadá do následujících konkrétních, dílčích cílů:
1) zvýšit motivaci klientů k opětovnému hledání bydlení a dopomoci jim k uplatňování jejich práv a nároků a získání znalostí o fungování trhu s bydlením
2) nacvičit s účastníky projektu kompetence potřebné pro správu bytu, zachování dobrých sousedských vztahů a dlouhodobého udržení bydlení
3) posílit připravenost účastníků projektu zvládat reálné požadavky trhu práce a finanční a právní rizika
Projekt sestává z těchto klíčových aktivit
- zvýšení kompetencí cílové skupiny k samostatnému bydlení formou odborného sociálního poradenství
- evaluace projektu – změření dopadů služby na cílovou skupinu a sociálně vyloučenou lokalitu a dále pak vyhodnocení efektivity a účelnosti realizovaných opatření
Projekt podpoří tyto změny
Projekt poskytne 80 klientům sociální služby, které jim pomohou překonat bariéry, jež jim dosud bránili ve vstupu na trh s běžným bydlením a v dlouhodobém udržení tohoto bydlení. Předpokládáme, že se sociální situace účastníků projektu změní tímto způsobem:
- zmobilizují své vnitřní síly k životní změně a ke změně bydlení a budou se schopni vypořádat s psychickou zátěží, kterou tato zásadní změna může představovat
- budou znát svá práva a nároky v sociální oblasti a oblasti bydlení a budou je umět uplatňovat (např.
- využijí v celé šíři systém sociálních dávek, příspěvků a doplatků a stabilizují tak svou existenční situaci)
- stanou se plnohodnotnými účastníky trhu s bydlením (budou se orientovat v realitní nabídce, budou umět komunikovat a jednat s aktéry tohoto trhu, budou ovládat potřebné administrativní a právní úkony apod.)
- budou umět o byt správně a šetrně pečovat a financovat jeho provoz, budou schopni dodržovat zásady klidného soužití jak v bytě, tak v rámci celého domu, a jako odpovědní nájemníci budou mít vysokou šanci na dlouhodobé nájemní smlouvy a tedy na udržení bydlení
- změna bydlení se pozitivně odrazí v životním stylu účastníků projektu a povede k jejich sociálnímu znovu-začlenění.
Z širšího pohledu projekt zamezí tomu, aby byla v případech účastníků projektu riziková sociální nebo existenční situace příčinou ztráty bydlení, uvíznutí v pasti podstandardního bydlení nebo nedostupnosti vhodného a stabilního bydlení.
Kontakt
Poradenské centrum v Brně
Vídeňská 3
639 00 Brno
T: 773 770 885
E: poradenskecentrum@podaneruce.cz
Otevírací doba
Každý všední den 9-11 kontaktní hodiny, 11-17 objednaní klienti.
Objednat se můžete telefonicky nebo prostřednictvím e-mailů níže anebo osobně v rámci kontaktních hodin u nás v Poradenském centru v Brně, na Vídeňské 3 v 1. patře, každý všední den v čase 9-11 hodin.
Tým
Mgr. Alžběta Stromšíková, T: 773 770 885, E: stromsikova@podaneruce.cz
Mgr. Adina Kleinová, T: 775 856 535, E: poradenskecentrum@podaneruce.cz
Mgr. Markéta Čtvrtečková, T: 773 744 560, E: ctvrteckova@podaneruce.cz
Mgr. Klára Huzlíková, T: 776 081 221, E: huzlikova@podaneruce.cz
Bc. Kristýna Turanová, T: 776 081 363, E: turanova@podaneruce.cz
Johana Břešťáková T: 778 762 089, E: brestakova@podaneruce.cz
Bc. Lukáš Kudláček, T: 777 916 258, E: kudlacek@podaneruce.cz
Mgr. Gabriela Vejrostová T: 774 916 048, E: vejrostova@podaneruce.cz
Bližší seznámení s týmem
Mgr. Alžběta Stromšíková
Ve Společnosti Podané ruce o.p.s. pracuji od roku 2013. Nejprve v Terénních programech v Brně a nyní působím v Poradenském centru jako sociální pracovnice a vedoucí. Vystudovala jsem bakalářské obory sociální politika a sociální práce a psychologie. Následně jsem pokračovala magisterkým studiem oboru Sociální politika, vše na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Nyní se dále vzdělávám v terapeutickém výcviku Terapie v postmoderně. Během své praxe jsem absolvovala výcvik v motivačních rozhovorech a také celou řadu dalších odborných kurzů. V poradenské práci se zaměřuji na sociální otázky ohledně bytové situace, dluhů, nezaměstnanosti, rodičovských témat a závislosti. Externě spolupracuji s internetovou poradnou EXTC, kde působím jako poradkyně.
Mgr. Adina Kleinová
Ve Společnosti Podané ruce o.p.s. působí od roku 2015. Mnoho zkušeností nasbírala v Kontaktním centru, kde do září 2017 pracovala. Nyní působí v Poradenském centru v Brně jako sociální pracovnice. Vystudovala sociologii a andragogiku na Filosofické fakultě Univerzitě Palackého v Olomouci. V průběhu své praxe absolvovala řadu akreditovaných kurzů. Nyní se věnuje zejména problematice dluhů, bydlení a zaměstnání.
Mgr. Markéta Čtvrtečková
Ve Společnosti Podané ruce pracuji od jara roku 2015, kdy jsem jako čerstvý absolvent bakalářského studijního programu Sociální práce na Fakultě sociální studií Masarykovy univerzity v Brně, nastoupila na post terénního sociálního pracovníka. V Terénních programech v Brně jsem působila až do začátku roku 2018, kdy jsem přešla do Poradenského centra v Brně. Během svého působení v TPB jsem nasbírala řadu cenných zkušeností při přímé práci s uživateli návykových látek v jejich přirozeném prostředí. Dokončila jsem studium magisterského studijního programu Sociální práce a absolvovala řadu užitečných kurzů a vzdělávání v oblasti krizové intervence, motivačních rozhovorů, psychosociálních dovedností, harm reduction atd. V rámci poradenské práce se zaměřuji zejména na dluhové poradenství, bydlení, zaměstnávání atd. Externě jsem zapojená do projektu Street support, který se věnuje participaci uživatelů návykových látek ve službách a veřejném životě, nastartování spolupráce s peer pracovníky v rámci SPR.
Bc. Kristýna Turanová
Ve Společnosti Podané ruce působí od roku 2018. V lednu nastoupila na pozici sociální pracovnice do Poradenského centra v Brně, kde se věnuje lidem zotavujícím se ze závislosti na nelegálních látkách. Od září působí jako sociální pracovnice ve službě Přechodových bytů v Brně, kde se věnuje lidem ohroženým bezdomovectvím s diagnostikovanou závislostí. Praktické zkušenosti měla možnost získávat již v průběhu studia bakalářského studijního programu na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě. Během studia oboru zdravotně sociální pracovník absolvovala praxi, mimo jiné, v Kontaktním centru ve Znojmě. Ve studiu pokračovala na Masarykově univerzitě v Brně, kde dokončila magisterský studijní program v oboru sociální práce. V průběhu studia na Masarykově univerzitě absolvovala praxi v Kontaktním centru v Brně. V poradenství se zaměřuje zejména na problematiku bydlení, zaměstnání a pomoc při jednání s dalšími institucemi.
Mgr. Klára Huzlíková
Ve Společnosti Podané ruce o.p.s pracuji od roku 2008, kdy jsem po studiu speciální pedagogiky na pedagogické fakultě v Brně nastoupila jako sociální pracovnice do Terénních programů ve Vyškově. Zde jsem později zajištovala pozici vedoucí. V průběhu práce s aktivními uživateli drog i jejich blízkými jsem získala zkušenosti se zajištěním komplexního poradenství. V roce 2011 jsem přešla do terénního programu v Brně na pozici sociální pracovnice a vedoucí centra. Během praxe jsem absolvovala několik kurzů a stáží na prohloubení poradenských dovedností. Ty jsem si obohatila i během působení v internetové poradně EXTC, kde jsem v roce 2015 působila jako poradkyně. Do Poradenského centra v Brně nastupuji v roce 2019 po rodičovské dovolené
Projekt je financován dotační podporou:
- Úřadu vlády ČR a Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky
- Ministerstva práce a sociálních věcí ČR
- Jihomoravského kraje
- Statutárního města Brna